Agile Factory


Software

Stopky pro měření a optimalizaci procesu

Kdysi jsem si všiml, jak kolegové procesáci měří jednotlivé oprerace za účelem jejich optimalizace a vybalancování linky.
Vzali si stopky a většinou změřili 10 nebo dvacet cyklů dané operace. Změřený čas v sekundách podělili počtem měření a vyšel jim průměrný čas na operaci.

Podle mě to úplně ten nejlepší způsoba jak změřit linku a najít tak cestu, jak zvýšit její výstup. Z jejich měření zjistili jen průměrný čas na daných počet měření. Ale vůbec z měření není jasné, jaký je časový rozptyl mezi nejlepším a nejpomalejším časem, že třeba většinou se povede oparaci dokončit mnohem rychleji, ale dva kusy trvale mnohem déle a tím se nám zvedl průměrný čas atd.
Na zákaldě této zkušenosti jsem pro ně vytvořil malý program, který jim poskytne víc informací než klasické stopky. Stačí si ho nainstalovat na notebook a jít na linku měřit.
Velmi zajímavé je měřit i na konci linky, jak z ní padají hotové kusy. Toto měření nám řekne o stabilitě celého procesu. Čím větší budou odchylky od průměru, tím je proces nestabilnější, ale tím větší potenciál an zlepšení tam máme!

Acex Stopwatch je jednoduchý nástroj pro procesní inženýry a mistry, který jim pomáhá poznat jejich linku a zlepšit její výstup.
Ovládání je velmi jednoduché, stačí mačkat klávesu ENTER anebo mezerník při dokončení nebo zahájení práce na dalším kusu.

full.png (12661 bytes)

Až si budete myslet, že máte naměřeno dost, jednoduše zkopírujete naměřené hodnoty do Excelu a tam si rychle uděláte graf jako třeba ten, co je tady.

chart1.png (6638 bytes)


 

Agile Factory website připravuje Robert Schlesinger